کاربرد سم بوتولینوم درپوست

ماده بوتولینوم یک سم طبیعی می باشد که پس از تزریق در محل عضله مورد نظر باعث از کار افتادن آن عضله می شود. میزان تزریق در عضلات مختلف متفاوت است و میزان تزریق در یک عضله مشابه در افراد مختلف نیز متفاوت است. بخش فوقانی صورت که شامل پلکها و کنار خارجی پلکها و ابرو ها و پیشانی میشود. مهمترین ناحیه تزریق می باشد.

در ایران تنها ماده استاندارد BTA نوع دیسپورت انگلیسی می باشد
 
 استفاده زیبایی از BTX-A در  قسمت فوقانی صورت با درمان در سمت فوقانی صورت با درمان خطوط گلابلار آغاز شد. خطوط اخم گلابلار، خطوط افقی پیشانی و چروکهای پنجه کلاغی گوشه چشم شایع ترین چروکهای ایجاد شده با افزایش سن است. این خطوط و چروکها علل مختلفی دارند و در بیماران پیرتر اغلب به علت افزایش سن و کاهش الاستیسیته یا کشسانی پوست ایجاد میشود که می تواند با آسیب نور خورشید، سیگار کشیدن و سایر عوامل تشدید شود. در بیماران جوانتر بیش فعالی عضلانی صورت سبب ایجاد خطوط واضحتر می شود که یک ظاهر مسن، خسته و مایوس به بیمار میدهد.
 
BTX-A : یک روش درمانی جهت این خطوط صورت است، حسن بزرگ BTX-A توانایی آن در استراحت دادن و ریلکس کردن عضلات مسئول ایجاد این خطوط بدون نیاز به دخالت جراحی است.
 
تاثیرات بالینی ناشی از جلسه اولیه تزریق معمولاً برای حدود چهار ماه دوام دارد، هر چند به دنبال درمان های پیاپی این تاثیرات ممکن است برای بیش از چهار ماه به طول بیانجامد.
 
آثار بالینی BTX-A حدود 4-1 روز پس از درمان بروز میکند، بیشترین تاثیر در 4-1 هفته پس از درمان با کاهش تدریجی آن بعد از 4-3 ماه دیده می شود.
 
عوارض جانبی و مشکلات : 
 
تورم یا کبودی در محل تزریق، سر درد و علائم شبه به آنفلانزا، همچنین دیده شده است که با دوز های بیشتر عوارض بیشتر بروز می کنند، لذا انجام این عمل به صورت محافظه کارانه در اغلب بیماران توصیه میشود.
بطور کلی درمان بسیار بی خطر بوده و گزارش مبنی بر بروز آثار طولانی مدت یا عوارض خطرناک وجود ندارد.
 
توصیه به بیماران :
 
تا 2 ساعت پس از تزریق وضعیت خود را حفظ نموده و از دستکاری محل تا دو ساعت پس از درمان خودداری کند، همچنین نباید عضلات درمان شده را تا جای ممکن در طول چهار ساعت تمرین داده و منقبض کند.
 
موارد منع تزریق :
 
  • سن کمتر از 18 سال 
  • سن بالای 70 سال
  • حاملگی
  • شیردهی 
  • بیماری قلبی
  • بیماری روماتیسمی  
 
نتیجه گیری :
 
BTX-A یک درمان موثر و بی خطر برای تصحیح و بهبود خطوط دینامیک صورت است که توسط انقباض و فعالیت عضلات زیر آنها ایجاد میشود، پزشکان با آگاهی از آناتومی صورت و انتخاب درست و مناسب  بیمار می تواند نتایج خوبی از این درمان بگیرند.
مشکلات و نتایج نا خواسته را می توان به حدالقل و بهره درمانی مورد نظر را به حداکثر رساند. این کار با استفاده از تکنیک درست تزریق و استفاده از کمترین دوز موثر ممکن می گردد، BTX-A جایگزین جراحی، جوانسازی پوست یا پر کردن بافت نرم نمی شود ولی یک روش ارزشمند در بین روشهای موجود می باشد.
 
بوتاکس