مزو تراپی

همچنان که می دانیم داشتن مو در زیبایی و اعتماد به نفس در انسان نقش قابل توجهی دارد. بدن زن و مرد بطور یکسان بالغ بر 5 میلیون فولیکول مو دارد که از این تعداد فقط 100 تا 150 هزار فولیکول در پوست سر قرار گرفته اند. مزوتراپی تکنیکی است که در آن مقادیر بسیار کم دارو های خاص یا موادی که برای ناحیه مشخصی در بدن و درمان خاصی مورد نیاز است (در این مورد ریزش مو) در عمق لازم وارد میشود.

هر مو در بدن انسان چرخه رشدی شامل مراحل زیر دارد :
"مرحله فعال یا آناژن" که بطور متوسط 3 سال می انجامد. "مرحله برگشت یا کاتاژن" که 2 تا 4 هفته است و گذراست و در آن رشد مو تقویت می شود و مرحله سوم "مرحله استراحت یا تلوژن" که حدود 3 تا 4 ماه است، مو هایی که در این مرحله هستند با اعمال کشش مختصر کنده میشوند.
 
در هر تار مو با تمام شدن هر چرخه، چرخه بعدی شروع میشود و تار موی تازه ای شروع به رشد می کند و تار قبلی را به بیرون می راند و به این ترتیب ریزش مو رخ می دهد.
 
ریزش متوسط روزانه 100 تا 150 تا مو در افراد بالغ و 50 تا 70 تار در کودکان طبیعی محسوب میشود، این ریزش همان است که هنگام دوش گرفتن یا برس زدن موها مشاهده میشود، بیشتر از این مقدار بیانگر ریزش مو منتشر میباشد.
اقدام درمانی معمول برای برای مشکل ریزش مو در واقع تقویت فولیکول های مو و در صورت امکان برگرداندن موهای ریخته شده قبل از نابودی کامل ریشه مو است ولی اگر پس از بررسی های لازم و انجام تمامی اقدامات درمانی نتیجه مثبتی بدست نیامد درمان نهایی کاشت یا پیوند مو میباشد. 
 
مزوتراپی
 
در این میان عواملی چون سابقه خانوادگی، مصرف داروها، عفونت، استرس، درمانهای قبلی، نحوه مراقبت از مو ها و... در میزان ریزش مو و پاسخ به درمانها نقش مهمی دارند.
 
در واقع عوامل مختلفی میتوانند بر چرخه رویش مو اثر کرده و باعث ریزش دائم یا موقت مو شوند مثل :
سابقه تب بالا، بیماریهای تیروئید، کم خونی، رژیمهای غذایی خاص، زایمان و شیردهی، مصرف دارو ها، بیماریهای پوست سر، تماس با مواد شیمیایی، شیمی درمانی، استرس، موارد هورمونی و ژنتیکی و... چربی و شوره همراه با آن (سبوره) نیز از علل مهم و غیر اصلی ریزش مو هستند.
 
 بطور کلی ریزش مو یا وابسته به هورمون و اصطلاحاً "آندروژنیک" است یا غیر هورمونی.
 
 نوع اول یعنی وابسته به هورمون ناشی از ارث و هورمون مردانه است، ریزش موی مردان پس از بلوغ شروع میشود و کم کم افزایش می یابدف موهای ریخته شده مجدداً میرویند اما هر باز نازکتر و کوتاهتر میشوند و نهایتاً کرکی میشوند، ساقه مو های ضعیف شده حتی در برابر آسیب های روزانه مثل برس زدن و شستن حساس شده و میریزند، همچنین مو ها کمرنگ شده و در نهایت ناحیه مبتلا معمولاً جلوی سر کم پشت تر به نظر رسیده و ممکن است با گذشت زمان خالی از مو شود. میزان ریزش و سرعت آن قابل پیش بینی نیست اما در افرادی که ریزش مو قبل از 20 سالگی شروع شده طاسی و کم پشتی مو ها شدید تر خواهد بود.
 
این نوع ریزش در زنان کمی متفاوت است. معمولاً از سن 40 سالگی شروع میشود و ممکن است ارتباطی با ارث نداشته باشد. "در ریزش موی هورمونی یا اندروژنی درمان باید بطور نا محدود ادامه یابد پس دقت کنید که دوره درمان کوتاهتر نخواهد بود."
 
معمولاً نمیتوان ریزش موی هورمونی را برای همیشه متوقف کرد تنها می توان با روشهای مختلف سرعت ریزش مو ها را کندتر کرد بطوری بتوان در سالهای بیشتری مو های طبیعی را حفظ کرد و روند طاسی را به تعویق انداخت.
 
روشهای مختلفی برای کمک به کاهش ریزش مو وجود دارند که شامل مزوتراپی و پی آر پی میباشد.
 
مزوتراپی تکنیکی است که در آن مقادیر بسیار کم دارو های خاص یا موادی که برای ناحیه مشخصی در بدن و درمان خاصی مورد نیاز است (در این مورد ریزش مو) در عمق لازم وارد میشود.
بهترین نتیجه انجام مزوتراپی درمان در ریزش موی هورمونی در کسانی که تا قبل از 40 سالگی درمان را شروع میکنند، ریزش موی خیلی شدید ندارند (حداکثر تا درجه 4 از 7 درجه ریزش موی مردانه) و حداکثر 5 سال از شروع ریزش گذشته باشد.
در خانمها در سنین زیر 60 سال و کمتر از 10 سال از شروع ریزش گذشته باشد و (حداکثر شدت ریزش درجه 2 از 3 درجه ریزش زنانه) باشد پاسخ بهتر است.
 
مراقبتها :
شب یا روز قبل از مزوتراپی سر خود را بشویید.
تا 24 ساعت بعد از هر بار مزوتراپی از شستن و شامپو زدن و رنگ کردن مو اجتناب کنید.
در طی دوره درمان از شستن بیش از حد مو ها بپرهیزید.
 
مدت درمان :
معمولاً برای 2 ماه هر هفته یکبار (8 هفته) و سپس هر 2 تا 4 هفته ادامه می یابد، اگر ریزش غیر هورمونی باشد هر 2 هفته یکبار برای 2 ماه و بعد ماهانه تا 6 بار و سپس هر شش ماه تا 2 سال تنظیم میشود.
با این حال بسته به شرایط فرد و ویژگی های مو و پوست بسته به صلاحدید پزشک فاصله و تعداد جلسات درمانی متفاوت خواهد بود.
 
انتظارات درمانی :
انتظار میرود پس از 4 جلسه تا 90% ریزش مو ها متوقف شود، معمولاً پس از سه ماه رویش مجدداً آغاز میشود و در افراد جوانتر پاسخ بهتر خواهد بود.
 
نکته : در بعضی افراد ریزش موی فصلی در بهار و پاییز اتفاق می افتد، این فرم ریزش بوده و نهایتاً 4 تا 6 هفته ادامه دارد، ممکن است این ریزش با شروع درمانهای مزوتراپی همزمان شود این به منزله شکست درمان یا عدم پاسخ موی شما به درمان نبوده و روند درمان شما ادامه می یابد.